yaritzacastillo559
yaritzacastillo559 yaritzacastillo559
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

The supermarket is having a sale on ice cream four containers of ice cream cost $6 what is the cost of three containers?

Respuesta :

abigaildalton27 abigaildalton27
  • 21-01-2022

Answer:

$4.5

Step-by-step explanation:

1. $6 divided by 4 containers

2. $1.5 per container* 3 number of containers. $4.5

Answer Link

Otras preguntas

Sandra decided to bake blackberry pies to sell at the county fair. She had $180 in her savings account. She spent $130 of her savings buying all the ingredients
A number, x, increased by 5 is the same as twice the same number, decreased by seven.
Evaluate the expression when x = 2 and y = -3. - 4x2 + 6y - 1+9 - FOR 30 POINTS
Who is the head of the state planning commission?
How was the death of early stars important to the formation of planets and planetary systems?
Why should we follow traditional social rules? ​
Write any five tasks that you will do to change a bad friends into good friends​
Traffic on U.S. Highway 101 Slows as Giant Hot-Air Balloon Makes Emergency Landing How do these two events relate to each other? A. They are causally related be
The figurative language in these lines is an example of a metaphor and O an allusion. O a simile. O an apostrophe. O personification
Who was at the top of Egyptian society?