sirsutton441
sirsutton441 sirsutton441
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

a bouqet had 5 flowers sold for 25 dollars which is a rate for per flower

Respuesta :

lpina68 lpina68
  • 20-01-2022

Answer:

$5 per flower

Step-by-step explanation:

Compare the same things in the same order. Then simplify.

Dollars/flower

25dollars/5flowers

=25/5

=5/1

=5dollars/1 flower

The "per flower" unit rate is $5 per flower

Answer Link
thebetamale44
thebetamale44 thebetamale44
  • 20-01-2022

Answer:

$5 per flower.

Step-by-step explanation:

25 / 5 = 5

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate of money spent to time hiking if the amount of money is $17 and the time is 4 hours and 15min
What is the value of y if x = 9? y = 2 + x + 5 A. 7 B. 11 C. 14 D. 16
If the lake is 6 miles across, how long did it take them to complete their trip?
A bag of 10 brown marbles and 8 green marbles. half of the marbles are made plastic. a marble is selected at random from bag. what is probability that it is a g
The coordinates of the vertices of triangle ABC are given in the table. A B C (4,2) (6,7) (13,1) Triangle ABC is reflected across y=−x . What are the verti
i need help with my geometry
The volume of a cone is 42 in3 and the cone’s base area is 9 in2. What is the height of the cone?
5.A rectangle has a length of 20 centimeters and a width of 4 centimeters. What is the area of the rectangle? A. A = 20cm 2 B. A = 28cm 2 C. A = 48cm 2
There are 7 bananas, 4 oranges and 5 apples in a fruit basket. Mya selects a piece of fruit at random and Shayla selects a piece of fruit at random. find the p
n/-1.5=-1.2 what is n?