29ryan 29ryan
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

one yard of ribbon is 3 1/2 dollars. how much will i pay for 3 3/4 yards

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 20-01-2022

Answer:

ribbon cost = $3.50 / yard

3 3/4 yards cost = 3.50 * 3.75 which equals

$13.125 or $13.13 rounded

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

consider this scatter plot. you which line best fits the data
To reduce the stress of making monthly payments on her high-interest credit card debt, Marci secured a low-interest bank loan and an extra part-time job, which
What is the value of x? 2(8x+24)=3x-9
Mike is riding his bike 8 mi./hr northwest, and Shelly is riding her bike 11 mi./hr southwest. Both are headed for the intersection of the two bike paths. At wh
6+2+2/3+2/9+...+a6 evaluate
Casey remembers that molecular motion increases as temperature increases. Identify what effect increased molecular motion. A) Increasing the molecular motion re
Country X can produce corn and sugar at a lower cost than other countries. However, the world market for corn is stronger than for sugar. Therefore, Country X c
Both Arnold and Will work 10 hours a day. Arnold can produce six baskets of goods per hour while Will can produce four baskets of the same goods per hour. It fo
While numbers dipped during the years 2005 and 2013, on average, more than ______ million people obtain legal permanent residence in the United States each year
if f(x)=4/5x^2+12x what is the value of (5)