moneymarlo2676 moneymarlo2676
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 12 ounce can of corn for $0.89 or a 20 ounce can for $1.52 which is better to buy?

Respuesta :

1805830
1805830 1805830
  • 20-01-2022

Answer:

20 ounce is better buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following energy producing methods can sometimes lead to riverbed erosion
a a It's a good idea to find a positive way to vent your emotions, such as washing walls True False​
_____________________________ is the pattern of weather over time, which also affects human, plant, and animal life.
Where is the last place you would ever go? What are you completely over and done with? What memory do you just keep going back to? What's the most immature t
Evaluate 2x^ 2 + y^2/3 for x = 1.5 and y = 3. Show all of your work.
Gravity is also affected by mass.which is the amount of matter in an object. As the amount of mass increases, the force of gravity
PLS HELP!!!!!! Translate this phrase into an algebraic expression. Three more than the product of 11 and Mai's age Use the variable m to represent Mai's age.
Find the area for number 5.
What is the ratio 2 1/7 to 3 4/7 as a simplified fraction?
x=15 x=45 x=60 x=135