austinissleepy2008 austinissleepy2008
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

walmart sells a case of 21 cans of diet coke for 6.88 kroger sells a 12 pack of diet coke for 4.15 which is the better price per can of diet coke please explain your answer below

Respuesta :

jacksonfrost10 jacksonfrost10
  • 20-01-2022

Answer:

Walmart has the better price per can

Step-by-step explanation:

Walmart:

6.88/21 = $0.328 per can

Kroger:

4.15/12 = $0.346 per can

Answer Link

Otras preguntas

please help me this due in a hour
Which of the following scenarios might indicate that you have been a victim of identity theft?
Which sentence is punctuated correctly? A. Lila drove to work today, but Maurice walked in the rain. B. Jamarius rode, his bike but Amber skateboarded. C. PuhIa
Find the perimeter and area of the following rectangle: What is the area and perimeter of the rectangle above?
Which group of words must necessarily be a subordinate clause
why is it significant that many jim crow laws reference gender as well as race?
What is the main role of the US import administration
What are the different functions of the skin? select all that apply?
What was the Supreme Court’s rationale for its Plessy v. Ferguson decision? What impact did the decision have on the North? The South? ( ANSWER WITH AT LEAST 2
why were jim crows laws put in place and why did opponents want to overturn the laws