italy5057 italy5057
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6. 24. If Chase spent $8. 58 on oranges, how many did he buy?.

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 20-01-2022

Answer:

11

Step-by-step explanation:

8 oranges for $6.24, so divide 6.24 by 8 and each orange is 0.78.

Now divide 8.58 by 0.78 and he bought 11 oranges

Answer Link

Otras preguntas

The computer mouse is used to A. transfer an operating system from one machine to another. B. store a history of menu choices. C. control a pointer on the scree
Which sentence relates the pairs of elements in this analogy most closely? investments : investor as seeds : farmer a.The first element in each pair is availabl
Developments in which of these industries made important contributions to improvements in the transportation system in the United States during the second half
solve using the substitution method -7x+y =42 and 5x+13y =66
is a elk a producer consumer or decomposer
A writer wants to develop an argument on the following issue: We should have more solar power in use by now. Which answer offers the most logical argumentative
I like McDonald's french fries the best because _______ crispy. their they're thier there
Gina mixed paint to make her favorite shade of purple . She filled up one third of the container with red paint .Then she filled the remaining space with 4L of
After the fall of the Roman Empire, which political force assumed the civic duties? Germanic tribal leaders the Carolingians King Clovis I the Catholic Church
half the sum of x and y decreased by one-third y