gw44162
gw44162 gw44162
  • 21-01-2022
  • Mathematics
contestada

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Respuesta :

jordy1203 jordy1203
  • 21-01-2022
You divide $200 by 8 hour. So $200/8 hour = $50 per hour
Answer Link

Otras preguntas

How do I factorize x^3 +2x^2 - x - 2?
did the Aztec ever rule
Most Australians follow which religion?
Tecumseh is famous in American history for __________.
Three of the following statements about the Crusades are correct. Which is NOT? The art, architecture, and industries of Europe were influenced by contact with
What is the lowest level of organization to include both biotic and abiotic factors? a. Organism b. Ecosystem c. Population d. Biome
2. The usual toll charge over the bridge is $1.50. If you purchase a special sticker for $10.50, the charge is only $0.80. At least how many trips over the brid
Tecumseh is famous in American history for __________.
the narrator of a poem is known as what
How did the Civil War influence the beginning of American realism? a. Most soldiers came from the middle and lower classes, and Americans wanted to know more a