0047898 0047898
  • 21-01-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weeks spent$48.10 for 10 bags of jolly ranchers. How much did each bag cost?

Respuesta :

QueenCaniece017
QueenCaniece017 QueenCaniece017
  • 21-01-2022

Answer: Mr. Weeks spent $4.81 per bag.

Step-by-step explanation: I knew the answer, because 48.10 divided by 10 is 4.81. You could've used an calculator to help.

Answer Link
anthony9lev
anthony9lev anthony9lev
  • 21-01-2022
The answer is $4.81 per bag
Answer Link

Otras preguntas

How many principles are outlined in the Preamble? A. 10 B. 6 C. 3 D. 5
what is the least 1/5 0.22 or 19%
The first equation of the system is multiplied by 4. By what number would you multiply the second equation in order to eliminate the x variable by adding? 3x-2y
there are 34 people in a restaurant. four groups of 3 people leave and then 5 groups of 2 arrive. evaluate the expression 34 - 4 * 3 + 5 * 2 to determine how ma
What is 5,624 divided by 46
Sediment deposited where a river flows into an ocean or lake form a
the 24 students in Mr Lee's class will rent vans to go on a field trip. 6 students and 1 adult will ride in each van. how many vans are needed?
What are some common mistakes students make with decomposition reactions?
A group of 5 friends is sharing 2 pounds of trail mix. Write a division problem and a fraction to represent this situation.
Explain why the weight of an object is different on earth and on moon even though the objects mass is the same in both place.