s9169908 s9169908
  • 21-01-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, potatoes cost $1.15 per pound. Imagine you bought $3.45 worth of potatoes. How many pounds of potatoes did you buy? Explain a strategy you could use to solve this problem.

Respuesta :

sharmaine223 sharmaine223
  • 21-01-2022
You bought 3 potatoes

3.45/1.15
= 3

To check:
3.45/3
=1.15

Hope this helps!! :))
Answer Link

Otras preguntas

what is 34/42 in simplest form
How many solutions are there to the equation 10= a + b + c with each of a, b, and c a whole number greater than or equal to zero?
What type of rhyme appears in these lines from Emily Dickinson's poem "Angels in the Early Morning"? Angels when the sun is hottest May be seen the sands amon
describe the role of blood in the transportation of materials throughout the body
Explain how showing fractions with a model and a number line are alike and different
arrange the fractions 5/2, 3/2, 7/2
Which statement is true about short stories? A). Short stories fit within a genre of literature called drama which includes tragedy, comic drama, melodrama, and
Which of the following could not be responsible for the acceleration of an object? wind, friction, gravity, density
10x–8xy–3xy what is this in simplest form ?
how does the geography discourage geek unity?