Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce bottle of fruit juice costs $4.80. How much would 1-ounce cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-01-2017
To answer this you need to divide 4.80 by 30 which equals 16 so one once I fruit justice would cost 16p
Answer Link
jaikitty20 jaikitty20
  • 17-01-2017
16 cent. you have to divide 30 from 30oz to get 1oz so divide 30 from $4.80 and you get 16 cent. remember what you do to one side you have to do to the other.
Answer Link

Otras preguntas

A metal bar is to be divided into two pieces so that one piece is 3 centimeters longer than twice the length of the other. If the sum of the squares of the two
Help me please with this
Choose the item which best completes the statement. A _____ handles regular communication between the buyer and seller. license agreement user guide business
2 Points When can exponential growth happen? A. When carrying capacity is reached O B. When there are limited resources O C. When the death rate is high O D. Wh
randomization in an experiment means that the experiment units or subject have been assigned to their respective tedt groupsA.true B.false​
What is the scale factor of this dilation?
Which number line represents the solutions to |x+4|=2?
if i run in place fo 20 min and stop every 5 min will my heart rate be in my target zone?
Someone help me on this question please !
A square has a perimeter of 296 millimeters. What is the length of each side?