Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2017
  • Mathematics
contestada

16-ounces of ground turkey costs $2.40. How much does 1-ounce cost?

Respuesta :

bcalle
bcalle bcalle
  • 17-01-2017
2.40 / 16 would give you the unit cost per ounce.
Each ounce costs $.15 OR 15 cents.
Answer Link
niahpink16
niahpink16 niahpink16
  • 17-01-2017
Divide 2.40 by 16 to get 1 oz
The answer is $0.15
Answer Link

Otras preguntas

find each rate and unit rate... a. 420 miles in 7 hours b. 360 customers in 30 days c. 40 meters in 16 seconds d. $7.96 for 5 pounds
what is 5.40 as a fraction in simplest form
the greatest common factor of 30 48 and 60
Write the name of the period that has the digits 913,256
Gandhi believed in two important concepts, non-violence and __________ disobedience
During Jefferson's presidency, cities were?
How does the moons diameter compare with the distance between the earth and the moon?
What is the probability of getting a factor of 6 when u have this numbers 1,2,3,4,5, and 6
What 1/3x+9=21 answer?
what is the ratio of 4/9/5/9