Seudónimo Seudónimo
  • 18-01-2017
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound

Respuesta :

kaley1010 kaley1010
  • 18-01-2017
$0.85
38.25/45= .85
TO CHECK
.85 times 45 equals 38.25
Answer Link
karly1234 karly1234
  • 18-01-2017
it would be 0.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

you know that 3×9=27. explain how you know what 9×3 equals.​
El abuelo de Thomas tiene 100 años El abuelo de Thomas tiene 10 veces la edad de Thomas cuántos años tiene Thomas
angle RIO and angle RIE are supplementary one angle measures three times the other angle what is the complement of the smaller angle
acidity or alkalinity are measured as pH True False 10 of 20
Kym is renovating the first floor of her home. She bought 750 square feet of laminate flooring and 525 square feet of carpet and paid $2717.25. She went back to
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!! I really need help on this ​
What religion dominates in the west, and what religion dominates in the east?
Tran didn’t know what to do with his arms during his speech, so he kept them stiff and his wrists firmly nailed to his hips. Which gesture-inhibiting stance is
Which statement best describes the Farmers' Alliance? A. It was a regional organization that lacked broad national appeal. B. It was a diverse organization
The ideas in the declaration of independence created a new national identity that united colonists behind a core set of beliefs and set the new nation apart fro