chelsea7768
chelsea7768 chelsea7768
  • 21-01-2015
  • Mathematics
contestada

find the unit rate:
4 pounds of apples is $1.96

sal washed 5 cars in 50 minutes

Respuesta :

HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 21-01-2015
For both, the best thing to do is to divide the total time or cost, by the amount.
$1.96/4= $0.49
50/5= 10
Therefore, the unit rate of one pound of apples is $0.49 & the unit rate is 1 car in ten minutes
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Alex has $44x. He bought y sets of dishes. Each set costs $32. Write an alebraic expression for the amount of money he has now.
The central interest of city-state of Sparta was what?what were they most concerned with?
In the new cities of the 1800s, streetcars were to the suburbs and residential neighborhoods as glass and steel were to A. railroad stations. B. skyscrapers. C
The angle of the roof on Wendy's dollhouse is 56°. She built a scale model of the dollhouse with a scale ratio of 1:4. What is the measure of the angle of the r
what were the two most important results of the european voyages to the americas?
Mr. Groves traveled 636 mi. In 12 hr. Find his average rate of speed.
80% of how many games is 32
Which civilization came to power in the andes mountain of south america
what are the functions of gasoline, kerosene, diesel, acetone and ethyl alcohol?
-2a - 9 equals 6a plus 15 please answer as fast as you can