Seudónimo Seudónimo
  • 18-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 9 ounces of milk cost $1.08,how much is it per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-01-2017
Divide 1.08 by nine, which is .12. One ounce of milk is $0.12.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 18-01-2017
The answer is $0.12 per ounce.

To find your answer, you divide $1.08 by 9.

After you divide, you have found your answer.

In this case, the answer is $0.12.
Answer Link

Otras preguntas

What is the density of a gas with a molar mass of 28.26g/mol at 3.510atm and 237k?
plzzzzzzzzz help plzzz
Write the meaning of the followingsentencesأين كنت يا عمر؟​
For you which of the following organizations is one objective to control communicable?
Which multiplication expression is equivalent to x+8/x2 ÷ 2x+16/2x2
10g of sugar is dissolved by water to make 200g of solution of sugar. What is the percent by mass of the solution?​
Please answer thank you❤️
how does laertes character develop between act 1 and act iv of the play
Which of the following best describes a theme in Mary Shelley‘s idea for a story? A. Damage is done when humans play God. B. Creativity springs from visions and
Write C if the sentence is complete. Write F if the sentence is incomplete. Underline the fragment and correct the error.