loridgeorge loridgeorge
  • 19-01-2017
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much did Logan spend on apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-01-2017
divide 1.20 by 4 to find 1/4 of 1.20, then multiply by 3. The answer is $0.90 for 3/4 lb.
Answer Link

Otras preguntas

If the dimensions of a rectangle are increased by 100%, then the area of the rectangle is increased by what percent?
the role of remuneration committee in the company​
When factored completely, X^3-7x^2-30x
negative aspects of change​
46:30 Read this excerpt from "Rikki-Tikki-Tavi." "He saved our lives and Teddy's life," she said to her husband. "Just think, he saved all our lives!" Rikki-tik
Find the area of the shaded polygons PLS HELP ASAP!!
the diagram shows two rectangles that both have a width of 6 cm. the difference between the perimeters of the two rectangles is 10 cm. calculate the difference
Find the nonpermissible replacement for y in this expression.
Ryan needs $100 for a new bike. He already has $28 and will make $12 per day working for his grandfather. Write an inequality to find the number of days he must
HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!