Seudónimo Seudónimo
  • 19-01-2017
  • Mathematics
contestada

Nylah spent $16.72 on 12 ice cream bars. Her cost included $1.24 sales tax. How much did each ice cream bar cost?

Respuesta :

DeltaTango
DeltaTango DeltaTango
  • 19-01-2017
if you use a calculator its easy

16.72 - 1.24 = 15.48
15.48 divided by 12 is 1.29

for sales tax 1.24 divided by 12 is .10

so for each one She spent $1.39

Answer Link
Hectictoni
Hectictoni Hectictoni
  • 27-09-2019

Answer: $1.29

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Confederates who were dressed either conservatively or in counterculture garb approached either "straight" or "hip" college students and asked for change to mak
The __________ Ocean is located to the north of Europe. A. Arctic B. Atlantic C. Pacific D. Indian
Which of following is not a synonym for dark ages
Which is the genotype of the unknown offspring on toe two of the Punnett square above?
When a person is arrested for a felony or misdemeanor and jailed rather than ticketed, he or she will be arraigned before a judge. What happens next?
When stretched, most hollow organs elicit A. pain. B. heat. C. sound. D. proprioception.
A data set has 24 data points. How many data points are above the median? How many data points are below the 1st quartile? How many data points are between the
an amendment to the constitution must be ratified by
Which form of media would allow a hoax to spread quickly?
What is x equal to ?