Seudónimo Seudónimo
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Music lessons cast $20 per week How much do 6 weeks of lesson cost

Respuesta :

luana
luana luana
  • 22-01-2015
[tex]20\$\ for\ 1\ week\\ x\ for\ 6\ weeks\\\\ proportion:\\ 20-1\\x-6\\\\cross\ multiplication\\\\ 20*6=x\\\\ 120=x\\\\ 6\ weeks\ of \ lessons\ cost\ 120\$. [/tex]
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-01-2015
[tex]20*6=120 [/tex] 20=$20 per week 6=6 weeks
Answer Link

Otras preguntas

Fats that a person has eaten aren't burned as energy or used as building blocks, they are stored by the body in ________? fat cells muscles the liver blood cel
The tartness of a tangerine
Your research focus will: be general at first but become more specific not be known to the reader be specific at first but become more general change throughout
If you must move an accident victim, what must be completely stabilized?
What two products of the light reactions are used up in the calvin cycle?
Michael and LeBron are going on a road trip from Cleveland to Miami. They make several stops along the way. The distance is 1,250 miles and it takes them 20 hou
Find the value of x when 2(x - 3) + 1 = 3x + 4 A) -1 B) -1/5 C) -9/5 D) -9
How does the Sun fit into a food web? It depends on the food web. It depends on the habitat. It provides the original energy for all food webs.
What is Omakayas' new name in The Porcupine Year
Please I need help with this, I just need to know which ones are linear and which ones are not (1,2 and 3)