SkyTheft271
SkyTheft271 SkyTheft271
  • 20-01-2017
  • Mathematics
contestada

PLEASE ANSWER 11.B ONLY I REALLY NEED HELP PLEASE ANSWER FAST

PLEASE ANSWER 11B ONLY I REALLY NEED HELP PLEASE ANSWER FAST class=

Respuesta :

tachibana130 tachibana130
  • 20-01-2017
No, because 24 apples measure at 120 ounces or 7.5 pounds. 
Answer Link
ErikEvilone
ErikEvilone ErikEvilone
  • 20-01-2017
OK so the answer to (11b) is- No you can't buy 24 apples that are 5oz each for 9 dollars because there are 16oz in a pound so do 5x24=120 divide by 16 and that as 7.5lbs in order for you to get the apples for 9 dollars it must be 6lbs
Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive property to solve 3,894 x6= ??
What 1/3x+9=21 answer?
25x^2-16y^2 how to factor?
Jane walk 4 miles each week for one month how many miles does she walk altogether
f(x)= -4x+7 and g(x)= 10x-6 find f(g(x))
The density of an object with a volume of 3.0 mL and a mass of 15.0 g is
If the sum of the mass of the reactants is 12.5 what would be the sum of the products be? And explain how you know this
What are some examples of slogans for Georgia's piedmont?
Write a polynomial to represent the area of the shaded region. A) ab B) ab - 4x2 C) ab - x2 D) a2b2 - 4x2
What is the word form of the number 602,107?