sbongiimzimela8
sbongiimzimela8 sbongiimzimela8
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 2kg of flour costs R15, how much does 4kg cost?​

Respuesta :

TrustInTheLord TrustInTheLord
  • 17-02-2022

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

If 2kg costs $15, then 4kg will cost double that because you are doubling 2kg

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

Answer Link

Otras preguntas

James has a mass of 32.8 kg. Ricardo's mass is 8 3/4 kg more than James's. Winthorp's mass is 3.6 kg less than Ricardo's. What is the total mass of the three bo
A store applies a 120% markup to an item and sells it for $80.08. What was the value of the item before the markup was added?
Solve for x using cross multiplication. 2x=4 = 2x – 4 3 x + 1 2 x = [?] Enter
b) Here are the first four terms of another sequence. 6 11 16 21 Write an expression for the nth term of this sequence.
choices; a) 60degree b) 70degree c)80degree d)90degree
How does mass differ from weight? List 2 differences.
In the 1800s French military forces established colonial rule
can someone please help me​
Why are sodium ions differentially permeable? ​
Joe has $32.40. He wants to buy several comic books that each cost $2.70. How many comic books can he buy?