hyunniebunny9260
hyunniebunny9260 hyunniebunny9260
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

Vanessa bought a magazine, 6 equally priced yogurts and a gallon of milk at the grocery store. The milk cost $3. The magazine cost $2. Vanessa spent a total of $11. How much did each yogurt cost?

Respuesta :

violetlikesturles054
violetlikesturles054 violetlikesturles054
  • 18-02-2022
Each yogurt is $1 because 3 + 2 = 5 and 11 - 5 = 6 and 6 / 6 = $1
Ver imagen violetlikesturles054
Answer Link

Otras preguntas

If you start with 60 chromosomes and end with 30 chromosomes A. Neither B. Mitosis C. Meiosis D. Both
Brother future answer pls
Which statement BEST describes the moon’s position in 14 days and why?
How are primary consumers different from secondary consumers? a. primary consumers eat only plants: secondary consumers eat other comsumers. b. primary consumer
what is quality of life​
BRAINLIEST AND EXTRA POINTS IF CORRECT 1
what is photosynthesis equation (in words)
Insecticides and fertilizers affect the environment by A. Collecting in and polluting rivers and oceans B. Increasing the salt level in the oceans C. Changing t
Round 78, 163 to the nearest 10​
Which of the three methods of heat transfer is at work when an iceberg, that is floating in the ocean, is melting?? A.conduction B.convercion C.radiation