diegoaguerra9
diegoaguerra9 diegoaguerra9
  • 19-02-2022
  • Mathematics
contestada

stop and shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for 3$. how much will 12rolls(s) cost?

Respuesta :

sohcahtoa45 sohcahtoa45
  • 19-02-2022

Answer:

$7.20 for 12 rolls

Step-by-step explanation:

let x = the price of one roll

5x = $3

x = $3/5

12 • x = total cost

12 • $3/5 = total cost

$36/5 = total cost

$7.20 = total cost

Answer Link

Otras preguntas

240 individuals are recruited in this trial, and the new treatment is effective on 60 of them. What is the p-value associated with the hypothesis test from ques
Why was albert fall unique?
A marketing researcher for a phone company surveys 300300 people and finds that the proportion of clients who are likely to switch providers when their contract
What is the meaning of life?
5. The International Property Right Index scores countries based on the legal and political environment and how well property rights are protected. Go online an
In 2009, Usain Bolt set the world record for sprinting 100m in approximately 9 3/5 seconds. Find his average speed in meters per second.
What equation is used to help form combined gas law
Find f(-3) if f(x) = x?
Mitzi and her husband went out for a nice dinner, where Mitzi ordered a Diet Coke with her meal. When her drink was served, she took one sip and made a disguste
In order to pursue his goal of using American influence overseas only when it was a moral imperative, Wilson put which man in the position of Secretary of State