magofnajovin magofnajovin
  • 21-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of six cans of coffee cost 12$. How much would 15 cans of coffee cost?

Respuesta :

kai6418
kai6418 kai6418
  • 21-02-2022

Answer:

$30

12/6 = 2

12/6 = 215 x 2 = 30

Step-by-step explanation:

I hope it will help you...

[tex]kai6417[/tex]

#carryonleraning

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 21-02-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the unit rate.Then  using unit rate , find cost of 15 cans

cost of 1 can = 12 ÷ 6 = $ 2

Cost of 15 cans = 2*15 = $ 30

Answer Link

Otras preguntas

a car left town A at 10:00 am and travelled towards town B at the average speed of 70 km/h. At the same time a truck left town B at an average speed of 50 km/h
[tex]9X^2-12X+4=0[/tex] X=?
Which of the following is true about cells? Cells have specialized components that all perform the same functions. A cell has a single component that performs
What is the speed of a car that travels a distance of 520 kilometers in 12 hours? 0.43 km/hr 0.023 km/hr 62.4 kmhr 43 km/hr
A store buys flowers for $2.25 each. The store then marks up the price of each flower by 60%. What is the selling price of each flower?
Ten less than a number x is greater than 32
graph the transformation y=2p(x-3)-4
7. Why do scientists think that photosynthetic prokaryotes were probably not the first life forms on Earth?
analyze a beaker of water in sunlight becomes warm. Has a chemical reaction occurred? explain.
List three sets of base and height measurement for parallelograms with areas of 40 square units