Hannuaga5zelz3 Hannuaga5zelz3
  • 21-01-2017
  • Mathematics
contestada

Yola paid $20 for 8.7 gallons of gas. victor paid $30 for 12.4 gallons. compare the price per gallon to fined who got the better buy

Respuesta :

610597
610597 610597
  • 21-01-2017
20$ divided by 8.7 gallons=$2.30

30$ divided by 12.4 gallons=$2.41
Yola got the better deal
Answer Link

Otras preguntas

Which eating disorder is characterized by eating extreme amounts of food at one sitting (but not purging later)? , ,, Question 13 options: Orthorexia anorexia n
Helpppppppp meeeee!!!
TRUE OR FALSE EASY 3 QUESTIONS 1. Nearly all the power that we use as humans was originally solar power True or False 2. Harnessing solar power is cheap and eff
if a cannon is fired from the front of a boat, the boat will drift backward. which on of Newton's laws best describes this motion? Newton's second law of motion
Which sources of information would be the most inclusive for an entrepreneur determining information to complete financial statements?
Can I get help with this? Thanks!
How many grams are in 2.75 moles of KOH? (molar mass=56.11 g/mol)
Alan's dogs have a total of 24 legs (l). If each dog has 4 legs, which equation gives the number of dogs (d) that Alan has? 4 × d = 24 4 × l = 24 4 + d = 24 4 +
Need helppppppppppppppppp
8- 2 to the root of 4+8*2^3-(3+14-5)/12 I don't know if this makes sense but I need help with it.