jazzyamerson jazzyamerson
  • 21-01-2017
  • Mathematics
contestada

The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of those muffins is g(f(x)), where g(x) = 3x + 4. Find the selling price of 20 muffins.

Respuesta :

justice200014
justice200014 justice200014
  • 21-01-2017
(3x+4)(x+3)
(3x20)(20+3)
(60)(23)
1380
Answer Link

Otras preguntas

0000000000000000000000000000000000000000000000000000h
Pls I need answers in a 1 huor
Bạn rút ra được bài học kinh nghiệm gì từ cách quản lý chất lượng của Motorola?
At the end, what happened to jack barsky's two families?​
Given the function . Evaluate the function at each of the following expressions. Simplify your answers and write your answers using no parentheses.
I also need help with this question
Jessie recently drove to visit her parents who live 150 miles away. On her way there her average speed was 25 miles per hour faster than on her way home (she ra
rectangles c and d are similar. calculate the area of rectangle d
f(x) = 1 + sin x if x < 0
simplify the following ratio: 32:48 ​