samthomp0503 samthomp0503
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

5 pound bag of cat food costs 11 dallors . Wh3is the unit price of yhe cat food

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 17-03-2022

The unit price would be the cost per pound.

Divide total cost by total weight.


$11 / 5 pounds = $2.20 per pound


Answer: $2.20

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular plot of land has an area of 9/10 square mile. The length is 3/2 miles. What is the width?​
A football field is 100 yards in length. How many inches long is a football field?​
The most likely reason today's population is growing in certain areas or countries is because land and resources are available. people are leaving rural areas a
find the missing angle measure​
31.65 mL volume of 1.07 M Fe(NO3)3 is mixed with 44.96 mL of 0.79M Fe(NO3)3 solution. Calculate the molar concentration of the final solution. Save rounding unt
What does it mean when your dad goes to the grocery store for the past 11 years looking for milk
The chart shows the number of band members in each age group for the school band. Which histogram correctly shows the data in the chart? Can anyone help me pls
which condition in a nebula would prevent nuclear fusion​
What is the best textile fiber?
Reactions can have a wide range of yields. They can produce anything from fractions of percents all the way to almost exactly 100%. The reason that they almost