Respuesta :
Answer:
To find the unit price, divide the total cost by the number of bars.
Option 1
$6.75 ÷ 10 = $0.675
= $0.68 (nearest cent)
Option 2
$7.25 ÷ 12 = $0.6041666666...
= $0.60 (nearest cent)
#1
- 10candy bars for 6.75$
1 candy bar:-
- 6.75/10=0.675$=0.68$
#2
- 12candy bars for 7.25
1candy bar for
- 7.25/12=0.60$