grjsuheksu748 grjsuheksu748
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

a 16-inch pizza costs $12.50 and is cut into 8 slices, what is the cost per slice

Respuesta :

Spuddy69 Spuddy69
  • 17-03-2022
devide 12.50 by 8... the answer is 1.56
Answer Link
funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 17-03-2022

Answer:

the cost per slice is 1.5625 or 1.5

Step-by-step explanation:

you type in your calculator 12.50/8 and it will give you 1.5625 or 1.5

Answer Link

Otras preguntas

round 4.16 to the nearest whole number?
We know that a ship, even though it is madeup of tonnes of iron, floats on water. How do you feel about the scientists who found the scientific principles and e
Which Enlightenment thinker wrote that people in society are bound to one another by an implicit 'social contract'? A. Voltaire B. Marie Arouet C. Jean-Jacq
The music style Spain is famous for is a. tango. c. salsa. b. rumba. d. flamenco.
to find 36+29+14 Joshua rewrote the expression is as 36+14+29.What property did Joshua use to rewrite the expression?
The Anti-Federalist would limit the Federal government strictly to: managing of foreign affairs coining of money the powers the constitution delegated to it
6,500,000 65,000 complete the pattern
explain the meaning of point (0,0)
what is true about all scientists
In the sentence... One of the boys forgot (his, their) lunch... What is the antecedent for the pronoun choice??