custompineapple43 custompineapple43
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

April can buy a package for 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit price, per folder, in each package?

Respuesta :

syedamaimuna9a6
syedamaimuna9a6 syedamaimuna9a6
  • 17-03-2022

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

10 folders - $1.20

1 folder - ?

cross multiply

1 × 1.20 / 10

= 1.20 ÷ 10

= $0.12

Answer Link
kohoh kohoh
  • 23-03-2022

Answer:

$0.12 and $0.14 are the prices per folder

Step-by-step explanation:

I'm just guessing that this is the answer not entirely sure.

Answer Link

Otras preguntas

Choose 3 examples of consumables that are contaminated with biohazardous substance
Which accurately compares the role of glucagon and insulin in regulating blood glucose levels?
description of thirteenth amendment
Valor absoluto de 520
What are the 10 low-level tasks in the primary tax taxonomy (Amaer, Eagan, Stasko)?
What targeting criteria is recommended over age when setting up ad targeting?
Which of the following steps helps ensure smooth operation in the medical office during a patient emergency? 1) Calling emergency services 2) Notifying the heal
If C= 10.00, D = 6.00, and A = 5.00, what is the value of X?
Which of the following lists the spinal nerve plexuses in the correct order from lower body to upper body?a.Sacral, lumbar, brachial, cervicalb.Cervical, sacral
Argumentos en contra de la ideologia de genero?