jorgevargasst
jorgevargasst jorgevargasst
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jen's mother bought 45 pound of New England cherries for $245. How much would it cost her (in dollars) to buy one pound of New England cherries?

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 17-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

45 pounds cost 245 dollars

1 pound costs x

Set up a proportion

45/1 = 245 / x              Cross Multiply

45x = 245                    Divide by 45

45x/45 = 245/45

Answer x = $5.44

Answer Link

Otras preguntas

Define popular press source in your own words
When President Clinton was elected to a second term in 1996,
Divide 0÷17. Check by multiplying
Why was the Congress of Vienna considered a success?
The prologue of romeo & juliet is written with the rhythmical pattern of: A. trochaic pentameter B. dactylic pentameter C. anapestic pentameter D. iambic pe
What are two theories about migration to the Americas?
Who is present home minister of nepal
In a unitary system of government, local offices
x^2 - 18x + 80 = 0 Factor and solve
How do governments gather support for a war effort on the home front?