Seudónimo Seudónimo
  • 18-03-2022
  • Mathematics
contestada

Linda bought 2 sets of 8 apples and each set costs $5.6 how much money does Linda need to pay to the cashier?(giving brainliest!)

Respuesta :

lolslimes07
lolslimes07 lolslimes07
  • 18-03-2022
Answer: $89.60

Explanation: If she bought 2 sets of 8 apples then it’s 8 x 2 which is 16 and then 16 x 5.6 is 89.6
Answer Link

Otras preguntas

Multiply the place value of 6 in 37651 by 11​
Find the distance that (5, 1) is from the origin. Round to three decimal places.
(2a-b)2-(a-2b)2 factorial
If 2(x+7)+x=20 what does x equal?
Find the volume Of the cylinder with radius 8 CM and height 15cm, use 22/7. 376.83014.4 4011.7 3625.5
What is 2 + 2 sqrt(2)
Uranus orbits the sun at more than 60% of the speed of Saturn? True or false
La siguiente figura representa una torre de transmisión de energía eléctrica: ¿Mediante cual razón trigonométrica se puede determinar la altura de la torre? Dej
Name the choke point in the Persian Gulf, two in the Red Sea, two leading into the Black Sea from The Mediterranean, and one separating Malaysia, Indonesia and
Apart from cases of nuclear processes (including fission), elements cannot be broken down to form other substances.