jermiah17 jermiah17
  • 18-03-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs.Burns purchased 12 ears of corn for $5.76.What is the price per eat of corn?

Respuesta :

singhuot1 singhuot1
  • 18-03-2022

Answer:

$0.48 or 48 cents

Step-by-step explanation:

12 ears of corn = $5.76

1 ears of corn = $5.76 ÷ 12 = $0.48

Answer Link

Otras preguntas

In the Southern subregion of sub-Saharan Africa, which country is mainly covered by the Kalahari Desert?
Why might you want to use the commutative property to change the order of the integers in the following sum before adding
Which of the following helps build dramatic tension and make the reader wonder what the outcome of the trial will be? a. Heck Tate’s expression as the jury retu
In Oceania, most towns began as A. colonial ports. B. tribal ritual centers. C. capital cities. D. plantations.
How did the spread of Muslim rule most effect European leaders? they tolerated it they ignorned it they were understanding of it they were threatened by it
On the map above, areas along the coast are colored green (Letter B). What type of climate do these areas have?
Fred's frog jumped 7 times as far as Al's frog. The two fogs jumped a total of 56 inches. How far did Fred's frog jump?
Hongwu followed the teachings of Confucius by helping the economy grow and by building chariots. by encouraging exploration. by allowing women to serve in gover
How many degrees in a quarter rotation.
Create an accurate summary of Marilyn Lee Cross and her reasons for being aboard the EDS. Provide your answer in two to three sentences.