gigglegirl2203
gigglegirl2203 gigglegirl2203
  • 19-03-2022
  • Mathematics
contestada

3 tons of sand cost $3,900.00. What is the price per pound?

Respuesta :

pothirajaayan
pothirajaayan pothirajaayan
  • 19-03-2022

Answer:

65¢

Step-by-step explanation:

3 tons of sand cost $3900

A ton is 2000 pounds

6000 pounds of sand cost $3900

3900/6000 = 0.65

65¢

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-03-2022

Step-by-step explanation:

3ton ==> $3,900.00

1ton ===> $3,900.00/3 =$1,300.00

1 ton = 2204.623 pound

1 pound==> $1,300.00 / 2204.623 = $0.59 approx

Answer Link

Otras preguntas

Why is the robotic surgical system a bit like a video game?
Why is it important not to present a biased argument as a public speaker?
What was the main cause behind the Lowell strike in the mid-nineteenth century?
how many kiloliters are in 34 dekaliters? A. 0.34 kl, B. 3.4 kl, C. 340 kl, D. 3,400 kl
Identify the integers in the following list of numbers: -2, 5.6, 21, -56 and 0.18
This prefix spelling rule ____ apply to suffixes.
How do you determine the difference in time between the arrival of the primary (P) wave and the arrival of the secondary (S) wave during an earthquake? (In othe
Which of the following would be the best way to determine whether a cell belonged with Archaea or Bacteria?
A force of 2,500 pounds drags a truck 30 feet in 1/2 minute. How much work is accomplished and How much power was required? Thank you for whoever can help me I
answer asap for 35 points