Maria bought g gallons of gasoline for $4.75 per gallon and c cans of oil for $5.15 per can.
a. What expression can be used to determine the total amount Maria spent on gasoline and oil?
b. If she bought 7.8 gallons of gasoline and 9 cans of oil, how much did she spend in all?

Respuesta :

Answer:

a) 4.75g + 5.15c

b) $83.40

Step-by-step explanation:

Gasoline = $4.75 per gallon

Oil = $5.15 per can

Let g = number of gallons

Let c = number of cans

a) Total spend = 4.75g + 5.15c

b) Given:

  • g = 7.8
  • c = 9

⇒ total spend = 4.75(7.8) + 5.15(9)

                       = 37.05 + 46.35

                        = $83.40