gracehuanggh3006
gracehuanggh3006 gracehuanggh3006
  • 17-04-2022
  • Mathematics
contestada

Q: Ribbon cost $1.44 for 3 m.
(1) What is the cost per meter?
(2) How much would 5 m of ribbon cost?
(3) How much ribbon could you buy for $12?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 17-04-2022

Answer:

  1. 1.44 divided by 3m will give $0.48/
  2. 5 times 0.48 gives 2.4
  3. 12 times three divided by 1.44 gives$.25
Answer Link

Otras preguntas

2. Edna paid at least php. 1,200 for a pair of pants and a blouse. the cost of the pair of pants is php. 600 more than the cost of the blouse.
describe in your own words whatIs a Compound Noun?
Remove all grouping symbols and combine like terms.( 3x + x ^2) - { 4x^2 - 3x +[ 2x^2 - x - (5x^2 + 4x)]}Thank you
What is 80% of 400?
What nation is on a peninsula
Remove all grouping symbols and combine like terms,a - { a - [ a- (2a - b) + 3a ]}
Who is Molière? could you help me out with this one?
what is dynamics and music?
Solve for a: a2-8a+12 which is the correct a.-2,-6 b.2,6. C.-3,-4 or d.3,4 for me is Ccc help pleas
what is dark poetry? thanks in advance