Tempestofnature Tempestofnature
  • 19-04-2022
  • Mathematics
contestada

Frank bought 20 pounds of sugar for $10. How many pounds of sugar did he get per dollar?

Respuesta :

strmlvskaneki strmlvskaneki
  • 19-04-2022

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

20lb divided by $10.

20 divided by 10 is 2

Answer Link

Otras preguntas

What is the mass of coal sample in Kilograms(kg) containing 0.05% by mass of iron pyrite(FeS2) that can produce 4.48 L of sulphur dioxide at one atmospheric pre
what number is the multiple
Write an episodic SOAP note based on a primary care clinical encounter.
What is the mechanical advantage of the lever? 2 3 6 9
Disjunct motion is when a melody moves in leaps; conjunct describes a melody that moves in small connected intervals.Which of the following describes disjunct m
List/describe the questions that establish the reason behind the inadequacy of the physical controls that led to the event. Refer to the CAST Handbook for furth
Which of the following BEST summarizes the differences between Generalized Anxiety Disorder (GAD) and Panic Disorder (PD)?a. PD involves brief sudden experience
What do you think drove Mitch's decision-making over the years that led him to work nonstop?
Decide whether each statement describes saturated fat, unsaturated fat, or both saturated and unsaturated?
May a state or federal government own mineral rights in the United States?a) Yesb) Noc) Only after year 1954 because of the United State Mineral Ownership Act.d