jreyes2023 jreyes2023
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

olivia orders 6 ham sandwhiches at the deli the total was $30.72 how much did each sandwhich cost

Respuesta :

soniabeguiga soniabeguiga
  • 16-05-2022

Answer:

Each sandwich costs $5.12

Step-by-step explanation:

Six sandwiches is $30.72

Divide 30.72 by 6 and you get 5.12

That means that each sandwich costs $5.12

Answer Link

Otras preguntas

If the solution to y=4x+3 is (4,16) what would the steps needed to get (4,16) be?
Why does air have weight? A)Because everything has weight B)The force of gravity acts on the air molecules’ mass C)The pressure of the air molecules colliding w
Which of the items below would you use to sharpen a pencil? A. Un sacapuntas B. Un bolígrafo C. Un lápiz D. Una grapadora
The water molecule h2o is polar because it contains two polar single bonds and
How do the three muscle tissue types look similar and different
How would hessians help the British fight the Americans
Art historians have asserted that Van Gogh’s work was the epitome of postimpressionism. a)True b)False
Which of the following explains why, in many of the problems, historical data is used? A. Better math problems can be made from historical data. B. Up-to-date i
Calculate the area of the right triangle that has vertices at A (525,260),B (725,260), and C525,-10).
How do I find the sum of these fractions