amirelhaf233235 amirelhaf233235
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Diaz buys strawberries by the pound at a farmers market . she pays $21.25 for all her strawberries. one pound of strawberries cost $4.25

Respuesta :

araic30
araic30 araic30
  • 16-05-2022

Answer:

5 strawberries

Step-by-step explanation:

$21.25÷$4.25=5

Answer Link

Otras preguntas

what do cells need to do between divisions to make sure that a full set of dna gets passed on to each daughter cell?
john spends time writing down topic ideas for his research project, which step of the writing process is he actively involved in? A. Prewriting B. Planning C.
is a elk a herbivore
what is one reason Thomas Paine believes that the youth of the colonies is an advantage over Britain?
When the water level of a stream or river exceeds its natural banks, it has reached its a. flood stage. b. plateau. c. capacity. d. crest.
Which line from the poem best illustrates alliteration? “Silver” by Walter de la Mare
Which of the following lists the correct order in which the three religions were founded, from oldest to newest?
ok so its fractions which fraction is bigger: 5/8 or 7/15 and its 5/8. then is says 5/8= and 7/15= can somebody work it out. i think it means half it to simpli
A motorist traveled 311 miles on 12 gallons of gas. To the nearest tenth, how many miles can the motorist travel on one gallon of gas?
Which event is most closely associated with the French Revolution? (1) Council of Trent (2) Thirty Years’ War (3) Reign of Terror (4) Paris Peace Conferen