vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Chris bought 37 pounds of peanuts that cost $0.93 per pound. How much did he pay for peanuts?

Respuesta :

thahtoosint9
thahtoosint9 thahtoosint9
  • 16-05-2022

Answer:

$34.41

Step-by-step explanation:

rate = 0.93$/lb

amount = 37 lb

total = amount x rate

= 37 lb x 0.93$/lb

=34.41$

Answer Link

Otras preguntas

I WILL GIVE U BRAINLIEST Which sentence best reflects a theme in "The Piece of String" by Guy de Maupassant? Innocence is difficult to prove without trust. One'
Which of the following are organelles of eukaryotic cells? SELECT ALL THAT APPLY
I’ll give you 10 points and brainley
1. How does seafloor spreading explain the features of mid-ocean ridges?
Find all the two-digit numbers that decrease 12 times when the last digit is crossed out.
Said adenine=thymine and guanine=cytosine I need help for a crossword
EASY INEQUALITIES!!!!
Rank the three elements according to their ionization energy, from highest to lowest: Chlorine (CI), Strontium (Sr), lodine (1)
Fill in the blanks. 1. Pepe y Javier, ¿a que hora ____ Uds. para ir al museo? 2. Señorita Rivera, ¿____ Ud. a comer al mediodía?
Explain how rates and ratios are related. Be sure to include examples to support you response.