vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Grapes are on sale for $0.98 per pound and Bart wants to purchase 4 pounds of grapes. How much will he spend?

Respuesta :

730486
730486 730486
  • 16-05-2022

Answer:6.93

Step-by-step explanation: Since we want to know how mush it costs, we have to multiply

1.98*3.5= 6.93

Answer Link
shwetasarojasujith
shwetasarojasujith shwetasarojasujith
  • 16-05-2022

Step-by-step explanation:

I think the answer is$3.92 not sure..

Answer Link

Otras preguntas

order of operation2[(4+5)⋅3] ​
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. This graph represents a quadratic function. What is the function’s equation written in facto
find the inverse funtion of p(t)=1+In(t)​
Explain why a president might issue an executive order rather than create a new law. What power do the other branches of the government have in regard to execut
Determine if the sequence below is arithmetic or geometric and determine the common difference / ratio in simplest form. 36,12,4,...
The volume of dry goods, like apples or peaches, can be measured usings bushels, pecks, and quarts. A bushel contains 4 pecks, and a peck contains 8 quarts. Wha
In act IV of Hamlet, Claudius's interaction with Laertes suggests that Claudius is
From a group of 120 students, 41 learn agriculture, 47 learn music and 42 learn health science. 14 students learn agriculture and music, 19 learn music and heal
RgjbbijghEtihvhcffss
Solve by taking square roots (r+8)(4r-1)=0