harmonia2310 harmonia2310
  • 17-05-2022
  • Mathematics
contestada

find the selling price of a $36 item after a 50% markup

Respuesta :

jendayishuttleworth jendayishuttleworth
  • 17-05-2022

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

36 divided by 2= 18

$36+$18=$54

Answer Link

Otras preguntas

if the average speed of a car is 45 km/jr, how far can it travel in 40 minutes?
If it requires 6 pounds of wild caught animals to create 1 pound of salmon, what percent of the wild caught animals are wasted? Round your answer to the nearest
Explain the gas test for oxygen
Why were there so many restrictions on the activities of slaves?
SOMEONE PLEASE HELP!!!
7) Calculate which is the best deal? Fill in the blanks below for your final answer. Round your answers to the nearest penny. 1. Option A- $11.99 for 18.5 pound
IM lazy llol. Pls help me
Which of the following statements characterizes nuclear fission?Select one:a. Heavy nuclei heated to extremely high temperatures combine, releasing large amount
Is somebody able to explain to me what I’m suppose to do in very simple terms?
Answer:? A tank is 36 cm long and 24 cm wide. It is 5/6 filled with water. The water is then poured into another tank, 45 cm by 20 cm by 12 cm, filling it compl