cspivey9856 cspivey9856
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

help me 7th grade math please

help me 7th grade math please class=

Respuesta :

rdacoder
rdacoder rdacoder
  • 19-05-2022

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Berlin Conference occur?
what was the major events that led the British to defeat
Which of the objects is living or nonliving: Bacteria, virus, moss, you, a lemon seed, the air, bread, lettuce and rocks?
Which of the objects is living or nonliving: Bacteria, virus, moss, you, a lemon seed, the air, bread, lettuce and rocks?
what was the major events that led the British to defeat
Find the additive inverse of 18/23
what was the major events that led the British to defeat
Which of the objects is living or nonliving: Bacteria, virus, moss, you, a lemon seed, the air, bread, lettuce and rocks?
Why did the Berlin Conference occur?
Why did the Berlin Conference occur?