lilbopeep111 lilbopeep111
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

a bag of suger costs $2.12 & contains 145 tablespoons of suger. what is the cost per tablespoon?

Respuesta :

keiragoodson
keiragoodson keiragoodson
  • 19-05-2022
I don’t think it’s right, but I got $0.02
Answer Link
genan
genan genan
  • 19-05-2022

Answer:

0.01462069 cost per tablespoon

Step-by-step explanation:

a bag of sugar costs $2.12

145 tablespoons of sugar

145:2.12 is the ratio

1:x where x represents per tablespoon cost

2.12 / 145 = 0.01462069 which rounds up to 0.02

Check if it correct:

145 x 0.01462069 = 2.12

Answer Link

Otras preguntas

Identify the organelle pictured: A. Chloroplast B. Endoplasmic reticulumC. Golgi apparatus D. Mitochondria​
How many squares would be in the seventh pattern
समानार्थी शब्द लिखित। 1) धनिक:। 2) भृतय: ।​
Can someone help me with this pls I will give 10 points thank. You
Why the derivative of (x^2/a^2) = (2x/a^2)? ​
conjuga doua verbe la toate modurile si la toate timpurile clasa a 5 a va rog am nevoie de raspuns
could you please……..
2. Stock A has a beta of 1.30, and its required return is 12.00%. Stock B's beta is 0.80. If the risk-free rate is 4.75%, what is the required rate of return on
Given that 2x-7y=30 Find Y when X=-3 Give your answer as an improper fraction, in its simplest form.
what is water considered? a. carbohydrates b. proteins/amino acids c. lipids/fats d. vitamins/minerals c. other