lilbopeep111 lilbopeep111
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

A bottle of vanilla extract costs $1.28 & contains 48 teaspoons of extract. What is the cost per teaspoon?

Respuesta :

starrluna42 starrluna42
  • 19-05-2022

Answer:

about 3 cents

Step-by-step explanation:

1.28 divided by 48 = 0.02667

whihc orunds to 0.03

Answer Link

Otras preguntas

how is a participle formed?
is 10/25 equivalent to 0.4
A Muslim girl who is kept at home while her brothers go to school, and who is taught by her mother to keep her hair covered by a scarf or other form of wrapped
What is Eukaryote and prokaryote?
write a paragraph that reports om indulgences by telling what they were, what people did to get them, who might buy or sell them, when or how they were given, a
Explain how you can use base ten blocks to find 2.16 divide by 3
is a diamond made in a laboratory a mineral
Economic imperialism is a behavior in which powerful countries ________. A. exploit natural resources and control trade in weaker countries B. assert that their
w 1. The atmosphere is a. the layer in which weather occurs. b. the layer that contains the ozone layer. the layer of water in the oceans. d. the i ayer of gas
how do you divide 108/5