ml5348846 ml5348846
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada


A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 16-06-2022

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

Answer Link

Otras preguntas

How do you write negative seven minus the product of 5 and number is 28
7,890 divided by 52? 34,680 divided by 64? 3,200 divided by 52? Last 3 till tomorrow
How does the concept of challenges connect to the concept of heroism ?
when an ice cube melts what happens to the matter that once made up the cube
how can I round 10899 to the nearest ten thousand
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the sam
The atomic number tells you the number of what in one atom of an element?
Are incorrect hypothesizes a waste of time
Which continent is divided on half by the prime meridian
Evaluate the expression 0.3(3-0.5).