jaydaashalei jaydaashalei
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of an apple is $1.20. What is the cost of 5 apples?

Respuesta :

ivanbozhurski ivanbozhurski
  • 16-06-2022
The cost of 5 apples is $6
Answer Link
sebastianholland08 sebastianholland08
  • 16-06-2022

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

$1.20 ÷ 5 = 0.24

To check that we are going to multiply [tex]5 x 0.24 = $1.20\\[/tex]

I hope this helps and have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Is 16 deductive or inductive reasoning (geometry)
Can you help me..!:$/$2&2&2-&2
How is Charge conserved?​
mention poor decisions that someone under the influence of alcohol can make. (pls, help it's my assignment my submission day is tomorrow!)​
Hello, What is 3.76 x 4.8?
Jane has two bank accounts. In one of her accounts Jane has $300. This is 40% of the total amount she has in the bank. What is the total amount in her bank acco
A greeting card has a perimeter of 80 cm and an area of 384 square cm what are the dimensions for the greeting card
Activity 2: Determine whether each is a linear function or not. Check Yes if it is a linear function and No if it is not. Write the degree of the function. For
Predict the outcome of gene flow in this agricultural scenario: One farmer is growing organic corn (not using pesticides or herbicides), while the neighboring f
The idea that leadership should focus on the communication between leaders and followers and not on the qualities of the leader describes thinking of leadership