kaiyaallen0
kaiyaallen0 kaiyaallen0
  • 16-08-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington bought 13,8 gallons of gas for $39.61, What was
The price of gas per gallon

Respuesta :

seokjinnie777
seokjinnie777 seokjinnie777
  • 16-08-2022

Answer:

$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Step-by-step explanation:

13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP is this correct?
Can anyone help me on this? HELP NEEDED
What is the equation used to solve for DISTANCE?
2. You shouldn't argue with people on the Internet. It is a waste of time and energy. Do you want to spend your precious life energy trying to type sense into s
Someone plz help me :(
when was ice cubes 4th album and what is it called? if you search it up on explorer or firefox ect then i will remove your answer. also name all the songs in th
From the following careers choose the one that is not related with chemistry Chef Astronomist Actor Athlete Surgeon
List 2 primary, secondary schools and universities in Cuba.
What is the 4th term of the arithmetic sequence 1 , 2 , 3
Use digits to write four hundred seven million, six thousand, nine hundred sixty-two