sweetdreams1229 sweetdreams1229
  • 18-08-2022
  • Mathematics
contestada

Ten yards of a particular kind of wire cost $15.30. What is the cost of the wire per
foot?
O $5.10 per foot
o $4.59 per foot
O $1.53 per foot
O $0.51 per foot

Respuesta :

sewahhuston
sewahhuston sewahhuston
  • 23-08-2022

Answer:

$0.51 per foot

Step-by-step explanation:

cost/yards=15.30/10=1.53 per yard.

3 yards in a foot

1.53/3=.51 per foot

Answer Link

Otras preguntas

The minimum intensity of physical stimulation required to produce any sensation at all in a person is the
The x component of vector upper a overscript right-arrow endscripts is -22.5 m and the y component is +54.1 m. (a) what is the magnitude of upper a overscript r
Which european country claimed most of latin america?
What does it mean when the mean and median are the same?
if m<mkl=83,m<jkl=127 and m<jkm=(9x-10) find the value of x
Can a single character be both a synapomorphy and a plesiomorphy ?
Using specific examples, explain what role private investment and initiative played in european expansion. What was the role did state sponsorship and patronage
When did John f Kennedy die
(2a^-6/5b^4)^-3 simplify the equation
What is the minimum mass of glycerol (c3h8o3) that must be dissolved in 928 mg of water to prevent the solution from freezing at −15.0°c? (assume ideal behavior