Reqdr Reqdr
  • 19-08-2022
  • Mathematics
contestada

Question 7
Sally paid $2.40 for 4 ounces of cinnamon. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
A
$8

Respuesta :

rbagwell324
rbagwell324 rbagwell324
  • 19-08-2022
$12.80 per pound

explanation: we multiply $0.80 by 16 ounces to find how much cinnamon costs per pound.
Answer Link

Otras preguntas

What is the domain of the function y=sqrtx+6-7
What led England to establish colonies in North America
if joys age is 3 times her age 14 years ago , how old is she ?
Which europeans controlled the most territory in south asia in 1700?
Larry paid 11.20 for four gallons of gas how much was each gollon of gas
Which layer of the osi model defines functions related to data delivery, error recovery, and flow control?
someone can help me pless
Is 5:6 And 45:54 is equivalent or not equivalent
Bringing to mind the information when you need it is referred to as _____
By switching service providers, a family's telephone bill decreased from about $50 a month to about $47. What was the percent decrease?