Tywan3198 Tywan3198
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

A bag of oranges costs 6.40 dollars there are 16 oranges in each bag what would be the cost of 48

Respuesta :

shanelle5832 shanelle5832
  • 16-09-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

bag of oranges = $6.40

each bag = 16 oranges

48 divided by 16 = 3 (bags)

$6.40 x 3=  $19.20

Answer Link

Otras preguntas

Of the nutrients which one should you consume the most in your daily diet? A. Proteins B. Vitamins C. Fats D. Carbohydrates
what must be done to ensure DNA made in a labratory is radioactive.
ayuda DOY CORONITA A QUIEN RESPONDA analizar semióticamente: " si te va bien, nos va bien"
The predatory bacterium Bdellovibrio bacteriovorus is able to penetrate a gram-negative bacterium that has a slimy cell covering. What is the correct sequence o
A rectangle has sides measuring (2x + 7) units and (5x + 9) units. Part A: What is the expression that represents the area of the rectangle? Show your work. Par
Which component is releases from the active site of an enzyme during a chemical reaction
whats 1+1? HURRY IM IN A COLLEGE TEST I NEED THE ANSWER FAST!!!!!!!!!!!!
A finance question that I need help with.
please help me please look at both of the questions if you can
¿Hacia dónde se moverá el burro que se quiere sacar del corral jalándolo dos personas? La primer persona jala con 8 unidades de fuerza 30°hacia el Noreste La se