outsider37971 outsider37971
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag for six oranges for 2.34 is mav spent 1.95 on oranges how many did she buy

Respuesta :

auk
auk auk
  • 16-09-2022

Answer:

Mav bought 5 oranges.

Step-by-step explanation:

$2.34 ÷ 6 oranges = $0.39 ( Price per orange)

$0.39 x 5 oranges = $1.95

Answer Link

Otras preguntas

A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation. Using this equ
What does the book flowers for Algernon teach you? And how well is the novel written? Help me with this plzzz
north America is more developed than Nepal why​
Below is a list of significant policies passed in the United States
(Fr33 points) go follow my meme page on Insta gram please I just started it Username is shawty.tedo Also I hope you have a wonderful day today and get all yo
Why is it important to analyze the message and point of view of advertising
solve the system of equations, -4x+3y= -2​
Determine whether the graph or equation is a function. State your reasoning why
Enjoy besties take care! :D
Please Answer Then I Will Mark You as Brainliest :D